یکی از مشکلات رایج به خصوص در ساختمان‌ های بلند، افت فشار در سیستم لوله کشی است. استفاده از پمپ، منجر به افزایش فشار در طبقات پایین ساختمان می‌ گردد. زمانی که  فشار سیستم از فشارهای مجاز بیشتر شود، منجر به بروز آسیب در دیگر قطعات خواهد شد.

به طوری که فشار بیش از اندازه در لوله‌ ها، منجر به آسیب دیدن اتصالات و تجهیزات لوله کشی در ساختمان و یا سیستم های آتش نشانی می‌ گردد. در چنین شرایطی برای تنظیم فشار، از شیر های فشار شکن و یا کاهنده فشار استفاده می‌ شود. شیر های کاهنده فشار در سیستم های لوله کشی تجهیزات آتش نشانی، ساختمان های مسکونی و … کاربرد دارند.

شیر فشار شکن آتش نشانی در ورودی آب در هر جعبه آتش نشانی نصب می شود و به راحتی می توان آن را با استفاده از یک آچار آلن بر روی یک فشار دلخواه تنظیم کرد. در صورت نصب این شیر، حتی در صورت وجود نوسانات فشار می توان فشار خروجی جعبه را در تمامی طبقات، در یک حد مشخصی تنظیم کرد. فشار خروجی این نوع شیر، بین یک و نیم تا شش بار قابل تنظیم است. در ادامه قصد داریم به جزئیات بیشتر از شیر فشار شکن آتش نشانی بپردازیم. همراه ما باشید.

نحوه عملکرد شیر فشار شکن آتش نشانی

در داخل شیر فشار شکن آتش نشانی، اجزای مختلفی به کار رفته است. یکی از اجزای مهم این شیر، فنر است. نیروی حاصل از فشار وارده شده از سوی آب، سبب می شود که فنری که در داخل این محصول قرار دارد، به سمت بالا حرکت کند و فشار موجود در این سیستم، به راحتی تنظیم گردد. نیروی فنر موجود در شیر فشار شکن آتش نشانی، فنر را به سمت پایین حرکت می دهد. در طی این فرآیند دو نیرو خنثی می شود و همین موضوع سبب می شود که در خروجی، فشار پایداری وجود داشته باشد.

طراحی شیر فشار شکن آتش نشانی به صورتی که است که فشار ورودی را کم می کند، در حالی که در بخش خروجی شیر، فشار در حد ثابتی باقی می ماند. زمانی که فشار از یک حد تعریف شده ای بالاتر برود، شیر فشار شکن آتش نشانی باز می شود و عملکردی که به آن ها اشاره کردیم فعال می‌ شود.

مزایای شیر فشار شکن

مزایای شیر فشار شکن آتش نشانی

شیر فشار شکن آتش نشانی برای تامین فشار مساوی و یکنواخت در طبقات مختلف و برای مصارف آتش نشانی و اطفاء حریق کارایی دارد. استفاده از این نوع شیر، با مزایای بسیاری نیز همراه است که در ادامه به برخی از آن‌ ها اشاره کرده‌ ایم.

 • شیرهای فشار شکن آتش نشانی، دارای نصب آسانی هستند. فرآیند نگهداری از این نوع شیر نیز ساده است. اغلب شیرهای آتش نشانی از قابلیت تنظیم فشار برخوردار هستند.
 • نصب شیر فشار شکن، از آسیب دیدن دیگر قطعات و اتصالات جوشی ناشی از فشار بالای آب، جلوگیری کرده و به کاهش نشتی کمک می کند.
 • برای فعال شدن شیر فشار شکن آتش نشانی، به نیروی خارجی بالایی نیاز نیست.
 • این نوع شیر به صورت اتوماتیک، تنظیم فشار را انجام می دهد. به طوری که به گونه ای طراحی می شود که از انباشته شدن فشار استاتیک جلوگیری می کند و به صورت خودکار، جریان فشار را قطع می کند.
 • با استفاده از شیر فشار شکن آتش نشانی، می توان هزینه های مرتبط با خرید تجهیزات گران را کم کرد. این محصول برای استفاده در خطوط انتقال نیز مناسب و کاربردی است. استفاده از شیر فشار شکن در خطوط انتقال، از افزایش بیش از اندازه فشار جلوگیری می کند.
 • با نصب شیر فشار شکن، از هدر رفتن آب به دلیل فشارهای ناخواسته نیز جلوگیری می گردد. بنابراین به صرفه جویی در مصرف آب به اندازه سی درصد، کمک می کند.
 • استفاده از شیر فشار شکن در خطوط انتقال، از افزایش بیش از اندازه فشار جلوگیری می کند.
 • شیرهای فشار شکن در مدل و ابعاد مختلفی طراحی و تولید شده‌ اند و می توان از آن ها به تناسب ابعاد محیط استفاده نمود.
 • نوسانات فشار ورودی سبب می شود که فشار خروجی شیر فشار شکن، در یک محدوده ثابت باقی بماند.
 • در تولید شیرهای فشار شکن از آلیاژ پایه مس، چدن داکتیل، فولاد ریختگی و استیل استفاده شده است که آن را تبدیل به یک شیر با بدنه ای مقاوم در برابر خوردگی کرده است.
 • اتصال این نوع شیر به شکل فلنج جوشی و … صورت می گیرد که میزان نشتی ناشی از محل اتصال را به حداقل می رساند.
 • این نوع شیر از بروز حالت قوچ و یا چکش آبی در اتصالات و تجهیزات آبرسانی نیز جلوگیری می کند.

انواع شیر فشار شکن

انواع شیر فشار شکن

شیر فشار شکن آتش نشانی، از نظر عملکرد، دارای انواع مختلفی است. در ادامه، به مهم ترین انواع شیر فشار شکن پرداخته ایم.

شیر فشار شکن مستقیم

شیر فشار شکن آتش نشانی مستقیم، یک ساختار ساده دارد، این شیر برای کنترل فشار در سطح پایینی استفاده می‌ شود. به طوری که این شیر، فشار و نیرو را به شکل مستقیمی کم می کند.

این نوع از شیر فشار شکن، دارای وزن کمی است و برای کنترل جریان‌ های کم کاربرد دارد. به طوری که از شیر فشار شکن مستقیم، در تجهیزات با فشار کم استفاده می شود.

شیر فشار شکن پایلوت دار دیافراگمی

این نوع شیر فشار شکن، دارای دیافراگم بزرگی می‌ باشد که شیر فشار شکن، با استفاده از این دیافراگرم کار می کند. این دیافراگم نوساناتی که در جریان ورودی وجود دارد را به کم ترین میزان می رساند.

در شیرهای پایلوت دار، یک ساختار خاص قابل مشاهده است، از اجزای مهمی که در ساختار شیر فشار شکن پایلوت دار دیافراگمی به کار رفته است، می توان به فنر تنظیم، شیر هدایتگر، دیافراگم اصلی و دیافراگم کمکی اشاره نمود. تمامی اجزای به کار رفته در شیر فشار شکن پایلوت دار، در نهایت فشار را به اندازه مورد نیاز کم می کنند تا جریان های بالا را کنترل کنند.

شیر فشار شکن پایلوت دار پیستونی

نوع دیگری از شیر فشار شکن، شیرهای پایلوت دار پیستونی هستند. این شیر مجهز و مناسب، در صنایع مختلفی از جمله شبکه‌ های گسترده سیالات، آبیاری و کشاوری نیز کاربرد دارد.

شیر اصلی در شیر فشار شکن پایلوت دار پیستونی با فشار پایلوت کنترل می گردد، این نوع شیر برای جریان های بالا کاربردی است. شیرپایلوت دار پیستونی، برای عملکرد صحیح، دارای یک پیستون مجهز است که فرآیند تنظیم و کنترل فشار را بر عهده دارد.

البته لازم است اشاره کنیم که شیرهای فشار شکن از نظر سیال عامل نیز دارای انواع مختلفی هستند. به طوری که با توجه به سیال عامل، از شیرهای فشار شکن هیدرولیکی و شیر فشار شکن پنوماتیکی در صنایع مختلفی استفاده می گردد.

خرید شیر فشار شکن آتش نشانی

خرید شیر فشار شکن آتش نشانی

وقتی فشار زیادی در اتصالات وجود داشته باشد، تجهیزات به کار رفته در لوله کشی سیستم های آتش نشانی، دچار آسیب خواهد شد. به همین دلیل بسیار مهم است که در جهت کاهش و تنظیم فشار آب ورودی، از شیرهای فشار شکن استفاده شود.

کاربرد شیر فشار شکن در آتش نشانی، بسیار قابل توجه است، به طوری که این شیر با تنظیم فشار مجاز برای لوله ها، از ورود فشار اضافه و مازاد به تجهیزات و اتصالات از جمله جعبه ها، هوزیل ها و شلنگ ها جلوگیری می کند. درحقیقت استفاده از این شیر برای تنظیم فشار و همینطور رفع نوسانات ناشی از فشار و قرار دادن آن در یک محدوده مشخص، ضمن اینکه منجر به کارکرد بهتر این سیستم خواهد شد، به افزایش طول عمر اتصالات و همینطور کم کردن هزینه ها نیز کمک می کند.

در صورتی که قصد خرید شیر فشار شکن را دارید، در نظر داشته باشید که این نوع شیر در ابعاد مختلفی وجود دارد. با خرید شیر فشار شکن در ابعاد مناسب، می توان ضمن کم کردن هزینه ها، از بروز فرسودگی در شیر نیز جلوگیری کرد.

وبسایت و فروشگاه دنیای حریق، ارائه دهنده شیر فشار شکن آتش نشانی از شرکت های معتبر است. اگر قصد خرید یک شیر فشار شکن کاربردی و مناسب را دارید، از محصولات وبسایت دیدن کنید و سپس محصول خود را به صورت اینترنتی با بهترین قیمت، سفارش دهید.

در صورتی که در زمینه خرید شیر فشار شکن، سوالات بیشتری دارید، در انتهای همین مقاله و در بخش نظرات، سوالات خود را با ما به اشتراک بگذارید. کارشناسان وبسایت و فروشگاه دنیای حریق راهنمای شما خواهند بود تا بتوانید بهترین شیر فشار شکن را بر اساس کاربردی که مد نظر دارید، خریداری نمایید. از همراهی شما تا انتهای این مقاله متشکریم.