بیوورسال به عنوان قوی ‌ترین ماده اطفا حریق در دنیا شناخته می‌ شود که توسط شرکت بیوورسال آلمان تولید شده است. این ماده با استفاده از مدرن ‌ترین تکنولوژی ‌ها تولید می ‌شود و قادر به خاموش کردن آتش‌ های پرحجم تمامی گروه های آتش شامل A، B، C و F  نیز هست. بسیاری از افراد، این کپسول را تحت عنوان کپسول فوم می‌ شناسند، این درحالی است که کپسول بیوورسال دارای تفاوت بسیاری با کپسول فوم است و از قدرت اطفایی بالایی برخوردار می‌ باشد، به طوری که این نوع ماده اطفایی، در ماشین‌ های آتش نشانی و برای اطفا حریق جنگل‌ ها نیز کاربرد دارد. برای آشنایی با ویژگی‌ های کپسول بیوورسال، در ادامه این مقاله ما را همراهی کنید.

ویژگی های کپسول بیوورسال

کپسول بیوورسال چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

کپسول بیوورسال، یک کپسول آتش نشانی مورد تائید سازمان های محیط زیست جهانی می باشد که دارای قابلیت های ویژه ای است و به همین دلیل نیز از دیگر کپسول ها مجزاست. برخی از مهم ‌ترین ویژگی‌ های کپسول بیوورسال را در ادامه آورده‌ ایم:

دوستدار محیط زیست

اشاره کوتاهی کردیم که کپسول بیوورسال، توسط سازمان‌های محیط زیست جهانی تایید شده است، دلیل اصلی این موضوع این است که استفاده از این نوع کپسول آتش نشانی، برای انسان و محیط زیست، خطری را ایجاد نمی کند.

نکته قابل توجهی که در مورد ماده بیوورسال وجود دارد، برخورداری این ماده از خاصیت ترمیمی است. به طوری که اگر از کپسول بیوورسال بر روی گیاهانی که در معرض آتش سوزی بوده‌ اند استفاده شود، منجر به ترمیم آن ها می گردد.

مواد بیوورسال یک لایه محافظ را بر روی گیاهان ایجاد می کند، به طوری که از صدمه دیدن گیاهان در برابر آتش سوزی جلوگیری می کند. در حقیقت به دلیل برخورداری از خاصیت بیوتکنولوژیک، روند ترمیم گیاهان آسیب دیده را سرعت می بخشد.

خاصیت فلش اوور  (Flash Over)

یکی دیگر از ویژگی های کپسول بیوورسال برخورداری از خاصیت فلش اوور (flash over) است. فلش اوور یکی از خطرناک ترین لحظه ها در آتش سوزی می باشد که درحقیقت ناشی از بازخورد تابشی حرارت ایجاد می گردد.

در این پدیده، حرارت ناشی از آتش ایجاد شده در یک محیط بسته، توسط سقف جذب می شود و همین موضوع منجر به افزایش دمای گازهای قابل اشتعال می گردد. همین موضوع سبب می شود که دیگر لوازمی که در این فضا وجود دارند نیز به صورت خود به خودی آتش بگیرند.

مواد بیوورسالی که در این نوع کپسول آتش نشانی قرار دارند، آتش را محاصره می‌ کنند و با کم کردن دمای آن، از بروز اتفاقات ناگوار جلوگیری می کنند. به طوری که این موضوع ضمن اینکه در مهار سریع تر آتش تاثیرگذار است، منجر به افزایش ایمنی اطفاگران نیز می‌ گردد.

ویژگی بک درفت  (Back Draft)

بک درفت، به انفجاری که در اثر ورود حجم بالایی از اکسیژن به یک محیط بسته اتفاق می افتد و باعث شعله ورتر شدن آتش سوزی می گردد، گفته می شود. به عبارتی دیگر، زمانی که در یک مکان سربسته، آتش سوزی اتفاق بیافتد، درصورتی که درب باز شود، مقدار زیادی اکسیژن وارد یک محیط می گردد. همین موضوع به نوعی مشابه با یک سوخت رسانی به آتش عمل می کند.

در چنین شرایطی وقتی از مواد بیوورسال برای خاموش کردن آتش استفاده شود، مواد بیوورسال آتش را محاصر می کنند. در اینصورت امکان سوخت رسانی به شعله نیز از بین خواهد رفت و به عبارتی دیگر بیوورسال یک مانع برای ترکیب اکسیژن و آتش خواهد بود. اینگونه زمانی که یک حجم بالایی از اکسیژن به محیط وارد گردد، منجر به آتش سوزی نخواهد شد.

اگر پس از آشنایی با مزیت‌ های کپسول بیوورسال، تصمیم دارید آن را تهیه کنید، توصیه می کنیم به نماینده انحصاری این برند مراجعه نمایید. وبسایت و فروشگاه دنیای حریق، یکی از مراکز معتبر ارائه دهنده کپسول بیورسال در ایران است.

مزایای کپسول بیوورسال

مزایای کپسول بیوورسال نسبت به بقیه کپسول ها

کپسول بیوورسال که حاوی مواد بیوورسال است، یک گزینه مناسب برای مهار آتش به شمار می رود. با استفاده از این ماده می توان انواع آتش با منشا های متفاوت شامل چوب، کاغذ، انواع الیاف، انواع سوخت های فسیلی، آتش سوزی ناشی از اتصالات الکتریکی و … را خاموش نمود.

کپسول های آتش نشانی بیوورسال، دارای مزیت های بسیار زیادی هستند که در ادامه قصد داریم به آن ها بپردازیم.

 • ماده بیوورسال در مهار آتش دارای اثربخشی سریعی است، به همین دلیل ضریب مصرف مواد آن برای خاموش کردن یک آتش در مقایسه با دیگر انواع کپسول آتش نشانی، کمتر است.
 • کپسول‌ های بیوورسال از قابلیت کاهش حرارت آتش و مواد سوختنی و همینطور خنک کردن محیط برخوردار هستند.
 • این کپسول منجر به افزایش ایمنی محیط‌ ها، اموال و افراد در برابر آتش می شود.
 • ماده بیوورسال برای پوست نیز بی ضرر است.
 • استفاده از کپسول بیوورسال برای محیط زیست، آسیبی به همراه ندارد.
 • این ماده برای تجهیزات مختلف، خاصیت خورندگی ندارد.
 • پس از اطفا حریق با استفاده از کپسول بیوورسال، امکان شعله ور شدن آتش وجود ندارد.
 • استفاده از کپسول بیوورسال برای عموم افراد آسان است و به راحتی می توان از آن استفاده نمود.
 • کپسول بیوورسال نیاز به شارژ مجدد ندارد و به عبارتی هزینه های سالانه برای آن تعریف نشده است.
 • سرعت اطفا حریق با استفاده از کپسول بیوورسال بالاست و این ماده در عدم توسعه آتش نیز موثر است.
 • و …

نحوه خاموش کردن حریق با کپسول بیوورسال

کپسول بیوورسال، قوی ترین خاموش کننده آتش می باشد که از قابلیت کنترل چهار وجه موثر و مولد در آتش سوزی که در ادامه به آن ها اشاره کرده‌ ایم، برخوردار است:

 • اکسیژن:  کپسول بیوورسال مجهز به دترجنت‌ می‌ باشد. کاربرد دترجنت‌ این است که ماده بیورسال را به صورت لایه ای غیررسمی بر روی آتش پخش می کند. اینگونه از ترکیب مواد در حال سوختن با اکسیژن موجود در هوا جلوگیری می شود و شعله های آتش سریع تر مهار می گردند.
 • حرارت:  مواده بیوورسال به دلیل برخورداری از قابلیت سرد کنندگی آب، می تواند دمای آتش را خیلی سریع و در بازه زمانی بسیار کوتاهی، تا حد امکان کاهش دهد.
 • سوخت :  بیوورسال به دلیل اینکه دارای مواد محصور کننده است، مولکول هایی که در سطح سوخت وجود دارند را محاصره و محبوس می کند. اینگونه مولکول های سطحی بر روی سوخت، نمی توانند تبخیر شوند و قابلیت سوختی خود را از دست می دهند و به عبارتی دیگر قابلیت شعله ور شدن نخواهد داشت و اشتعال پذیر نیستند. بنابراین این ماده، سوخت را نیز مهار می کند تا از شدت آتش سوزی کم شود.
 • زنجیره آتش : خاموش کننده بیوورسال گازهایی که مستعد سوختن می باشند را جذب می کند. همین موضوع منجر به قطع شدن زنجیره آتش می شود و از بروز انفجار و همینطور ایجاد مشکلات بزرگ‌ تر جلوگیری می شود.

در صورت بروز آتش سوزی، افراد باید ضمن حفظ آرامش و استرس خود، مواد بیوورسال را از یک فاصله نسبتا دور به سمت آتش بپاشند. به طوری که این ماده شعله آتش را در بر می گیرد و خیلی سریع آن را خاموش می کند.

در صورتی که آتش حجم زیادی دارد و شعله ور شده است، افراد باید سعی کنند با بازکردن راه به آتش نزدیک شوند و هر کجا که آتش شعله ورتر و پرحجم‌ تر است، آن را خاموش کنند. خوشبختانه به دلیل سرعت بالای این ماده در اطفا حریق، با استفاده از آن، می توان در مدت زمان کوتاهی، آتش را مهار کرد.

خرید کپسول بیوورسال

قیمت و خرید کپسول بیوورسال

در این مقاله سعی کردیم تمامی جزئیات مرتبط با کپسول بیوورسال را بررسی کنیم. در نظر داشته باشید که این کپسول، مواد خاصی را در درون خود دارد و طی فرآیند هیدروکربن، آتش مهار می شود. این ماده توسط شرکت آلمانی تولید و به بازار جهانی عرضه شده است و با توجه به اینکه مواد داخل آن به محیط زیست آسیبی نمی رساند، بسیار مورد توجه و استقبال قرار گرفته است.

این کپسول از ایجاد خسارات بر روی سطوح و موادی که در محل آتش سوزی وجود دارند، جلوگیری می‌ کند و هزینه های ناشی از خسارات آتش سوزی را به حداقل خواهد رساند. به همین دلیل است که امروزه این کپسول بسیار پر استفاده است و از آن در سازمان آتش نشانی، سیستم اطفا حریق پالایشگاه، پتروشیمی ‌ها، سیستم اطفا حریق نیروگاه، مراکز اداری و تجاری، مجتمع‌ های مسکونی، کپسول آتش نشانی بیمارستان، مدارس و مراکز آموزشی، مراکز نظامی، مراکز امداد و نجات، خودرو، کتابخانه‌ ها و موزه‌ ها و … استفاده می گردد.

یکی از سوالات رایج مشتریان، قیمت کپسول بیوورسال است که بر اساس فاکتورهای زیر، متغیر است:

 • نوع کپسول
 • محتویات درون کپسول بیوورسال
 • اندازه کپسول
 • و …

این نوع کپسول آتش نشانی، توسط مجموعه ها و مراکز متعددی ارائه می شود، اما تمامی آن ها معتبر نیستند و ممکن است کپسول اصل در اختیار شما قرار نگیرد.

وبسایت و فروشگاه دنیای حریق، سال هاست این کپسول را برای شما عزیزان تامین می‌ کند. ما آماده همکاری با تمامی ارگان‌ ها و سازمان های درخواست کننده تجهیزات اطفاء حریق بیوورسال هستیم. در صورتی که قصد خرید این محصول را دارید، از طریق راه های ارتباطی با کارشناسان دنیای حریق در ارتباط باشید.