هوزریل یکی از تجهیزات مهم اطفای حریق است که در ساختمان ها، ادارات و اماکن عمومی استفاده می شود تا در زمان آتش سوزی بتوان با استفاده آن از گسترش آتش سوزی جلوگیری کرد. هوزریل باید بر اساس استانداردهایی تولید شود و نصب آن نیز می بایست طبق استانداردها بوده و در هر طبقه در صورت لزوم نصب گردد. این وسیله ایمنی دارای انواع مختلفی است که در عملکرد تفاوتی ندارند. در این مطلب می خواهیم شما را برای خرید هوزریل راهنمایی کنیم. لطفا همراه ما باشید.

هوزریل آتش نشانی چیست؟

هوزریل آتش نشانی از تجهیزات تخصصی مورد استفاده برای مهار آتش سوزی می باشد. افراد و آتش نشانان با استفاده از هوزریل می توانند شیلنگ آتش نشانی را با سرعت بیشتری در محل آتش سوزی جابجا کنند و با مشکلاتی مثل گره خوردن شیلنگ مواجه نشوند.

شیلنگ های آتش نشانی با توجه به وزن سنگینی که دارند، جابجا کردن آنها به تنهایی می تواند سخت باشد و افراد مجبور می شوند که برای خاموش کردن آتش، شیلنگ های سنگین را جابجا کنند اما با وجود هوزریل، این مشکل حل شده است و کمک می کند که شیلنگ به صورت فشرده جمع شود و در هنگام نیاز هم باعث آسان تر باز شدن شیلنگ می شود.

شیلنگ مورد استفاده در جعبه آتش نشانی هوزریل از جنس پلاستیک فشرده است و آب مورد نیاز از طریق مخزن آب، تامین می شود. شیلنگ های هوزریلی به نسبت نمونه های برزنتی، قطر کمتری دارند و ساختار آنها بدین شکل است که یک تیوب داخلی مقاوم داخل آنها قرار دارد و اطراف آن نیز با استفاده از الیاف، مقاوم سازی شده اند.

جعبه هوزریل و انواع آن

جعبه هوزریل آتش نشانی در انواع مختلف تولید می شود:

جعبه هوزریل آتش نشانی دیواری ثابت

رایج ترین نوع جعبه هوزریل آتش نشانی، مدل ثابت و دیواری آن است که در ساختمان های مختلف نصب می شود. این مدل جعبه هوزریل، به صورت دائمی در یک محل مشخص از ساختمان نصب می گردد و به منبع آب اصلی موجود در لوله ها متصل می گردد. فضای دیوار در هر دو طرف هوزریل دیواری ثابت، آزاد و بدون شلوغی است تا در صورت آتش سوزی بتوان خیلی سریع و آسان، حلقه شیلنگ را باز کرده و آن را آزادانه حرکت داد.

جعبه هوزریل دارای بازوی چرخشی

یک مدل از جعبه هوزریل دارای بازوی چرخشی می باشد. این مدل هوزریل شبیه به نوع ثابت است اما با این تفاوت که کل حلقه شیلنگ بر روی یک لوله بزرگ نصب شده است و مجموعه کامل هم در یک کابینت هوزریل جای گرفته است. مزیت استفاده از جعبه هوزریل دارای بازوی چرخشی این است که در شرایط آتش سوزی، این امکان را می دهد که کل قرقره به بیرون تاب بخورد و در نتیجه شیلنگ با سرعت بیشتری باز می شود.

جعبه هوزریل و انواع آن

طریقه استفاده از هوزریل آتش نشانی

هوزریل آتش نشانی که به اسم قرقره شیلنگ آتش نشانی هم شناخته می شود، در بسیاری از ساختمان ها نصب می شود. نحوه نصب هوزریل در ساختمان ها بدین صورت است که یا به طور کامل به دیوار وصل می شوند و یا در شکافی از دیوار قرار می گیرند تا در صورت آتش سوزی، هر شخصی بتواند شیلنگ را به سرعت باز کرده و با استفاده از شیر خودکار، از آب برای خاموش کردن آتش استفاده نماید.

هوزریل تشکیل شده از شیلنگ، نازل کنترل، راهنمای شیلنگ و یک شیر روشن و خاموش می باشد که با استفاده از نازل نصب شده در انتهای شیلنگ، می توان شدت جریان و جهت آب به سمت آتش را تنظیم نمود. با وجود هوزریل، شیلنگ به آسانی باز می شود و بعد از کنترل آتش سوزی هم می توان شیلنگ را بدون مشکل گره خوردن، جمع کرد.

استفاده از هوزریل آتش نشانی برای خاموش کردن آتش سوزی های کلاس A مناسب است. این نوع آتش سوزی ها معمولا به دلیل احتراق مواد معمولی مانند کاغذ، چوپ، پلاستیک، منسوجات و … ایجاد شده اند اما هوزریل برای اطفای حریق آتش سوزی های کلاس B تا F، مناسب نیست.

در کل، استفاده از هوزریل برای آتش سوزی های زیر توصیه نمی شود :

 • آتش‌ سوزی‌ های کلاس B شامل مایعات قابل ‌اشتعال از جمله بنزین، روغن‌ ها و حلال ‌ها
 • آتش‌ سوزی‌ های کلاس C شامل آتش‌ سوزی گازهای قابل احتراق مانند گاز مایع، گاز طبیعی و استیلن
 • آتش‌ سوزی‌ های کلاس D شامل آتش‌ شامل فلزات قابل احتراق مانند آلومینیوم یا منیزیم
 • آتش‌ سوزی کلاس E شامل آتش ‌هایی که منبع احتراق از تجهیزات الکتریکی مانند موتورها، تابلوهای برق و لوازم الکتریکی می باشند.
 • آتش‌ سوزی کلاس F شامل روغن‌ ها و چربی‌ های پخت و پز

هوزریل آتش نشانی باید دارای چه استاندارد هایی باشد؟

هوزریل آتش نشانی باید دارای چه استاندارد هایی باشد؟

برای نصب و استفاده از هوزریل آتش نشانی باید به استانداردهای مربوطه توجه داشت از جمله آنکه :

 • هوزریل در محل نصب خود نباید توسط موانع پوشانده شود و دستورالعمل های آن خوانا باشد.
 • بر روی هوزریل نباید هیچ گونه خوردگی یا نشتی وجود داشته باشد.
 • هر گونه عیب و خوردگی بر روی هوزریل باید تعمیر شود.
 • بازرسی های هوزریل باید به صورت سالانه توسط فرد آموزش دیده و متخصص انجام شود. برای بازرسی ها، شیلنگ باید به صورت کامل باز شود و تحت فشار عملیاتی از نظر سایش، نقص و آسیب دیدگی ها، مورد بررسی قرار گیرد. براساس استاندارد BS EN671-3، بازرسی فنی و نگهداری و تعمیرات هوزریل باید سالی یکبار و یا بعد از هر بار استفاده، انجام گیرد. طی بازرسی، هوزریل از نظر عدم وجود گرد و خاک و عملکرد صحیح، مورد بررسی قرار می گیرد.
 • نصب هوزریل را باید افراد متخصص انجام دهند زیرا نصب غیراصولی آن می تواند خطر آفرین باشد.
 • منبع تامین آب هوزریل نباید کمتر از DN 25 (لوله ‌کشی 25 میلی ‌متری) باشد. همچنین اندازه تخلیه آب برای یک یک شیلنگ 19 میلی ‌متری باید به اندازه‌ 0.33 لیتر در ثانیه و برای شیلنگ 25 میلی‌ متری به اندازه 0.41 لیتر در ثانیه باشد.
 • برای هوزریل باید از لوله کشی سخت همراه با شیر توپی استفاده شود و نمی توان از شیلنگ های انعطاف پذیر برای منبع اصلی استفاده کرد.
 • محل نصب هوزریل باید در جایی باشد که هیچ تداخلی با استقرار شیلنگ ایجاد نشود همچنین باید بتوان تابلوها را مستقیما در بالای هوزریل که کاملا قابل مشاهده باشند، نصب کرد. فاصله تابلوها نیز حداکثر تا 2 متر مناسب است.
 • ارتفاع نصب هوزریل باید حدود 1.4 تا 2.4 متر بالاتر از سطح زمین باشد و شیر توقف توپی هم باید 1 متر بالاتر از ارتفاع کف نصب شود.
 • هوزریل باید بر روی دیواری نصب شود که قادر به تحمل وزن 100 کیلوگرم باشد.
 • هوزریل باید در کنار مخزن آب به همراه یک پمپ نصب شود تا در مواقع لزوم، آب مورد نیاز برای آبرسانی به شیلنگ، فراهم شود.
 • بر اساس استانداردهای مربوطه، نیاز به استفاده از تعداد مناسبی از جعبه آتش نشانی هوزریل در ساختمان های مختلف می باشد. هر هوزریل دارای شیلنگی با متراژ 20 الی 30 متر می باشد و  نازل اطفای حریق هم در حالت اسپری حدود 3 متر و در حالت جت هم حدود 10 متر است. بنابراین هر هوزریل می تواند برای 30 تا 40 متر فضا کافی باشد و باید بر این اساس، تعداد جعبه هوزریل مورد نیاز برای ساختمان را تامین کرد.
 • هوزریل باید در محلی نصب شود که با توجه به طول شیلنگ، بتوان تمام اتاق های ساختمان را پوشش داد و باید در محل مشخص و در معرض دید باشند.

قطعات تشکیل دهنده هوزریل آتش نشانی

قطعات تشکیل دهنده قرقره شیلنگ آتش نشانی

هوزریل در یک نگاه شامل یک قرقره و یک شیلنگ است که وظایف مهمی را بر عهده دارند. قطعات تشکیل دهنده قرقره شیلنگ آتش نشانی، عبارتند از :

شیلنگ مقاوم

از اصلی ترین قطعات قرقره شیلنگ آتش نشانی، شیلنگ است که در برابر ضربات و ساییدگی مقاومت بالایی دارد. شیلنگ هوزریل را می توان به اندازه نیاز از روی قرقره باز کرد و پس از مهار آتش سوزی، به راحتی هم با قرقره جمع می شود.

قرقره

وظیفه رسانده آب به شیلنگ در هوزریل به عهده قرقره است ضمن اینکه به محافظت و نگهداری از شیلنگ کمک می کند. قرقره موجود در جعبه آتش نشانی هوزریل، یک قسمت به نام هرزگرد در مرکز خود دارد که وظیفه این قسمت، آب رسانی به شیلنگ می باشد. قرقره اگر دچار آسیب شود، استفاده از هوزریل و در ادامه خاموش کردن آتش، ممکن نخواهد بود.

هوزریل در چه اماکنی کاربرد دارد؟

قرقره شیلنگ آتش نشانی به عنوان یکی از رایج ترین تجهیزات اطفای حریق، در ساختمان ها و مراکز بسیاری استفاده می شود. از جمله کاربردهای این ابزار کنترل آتش سوزی می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم :

 • خاموش کردن آتش در مکان های سربسته مانند ادارات، مجتمع ها، بیمارستان ها، مدارس، رستوران ها، مراکز خرید و …
 • خاموش کردن آتش سوزی در انبارهای نگهداری کالا
 • خاموش کردن آتش سوزی در کارخانجات
 • کاربردی برای مهار آتش سوزی در شرکت های خودروسازی
 • قابل استفاده در فروشگاه های زنجیره ای
 • کاربردی برای خاموش کردن آتش در صنایع و واحدهای تولیدی
 • و…

هوزریل در چه اماکنی کاربرد دارد؟

خرید هوزریل آتش نشانی

هوزریل، یک جعبه آتش نشانی بسیار کاربردی برای اطفای آتش سوزی احتمالی است و با داشتن کاربری آسان کمک می کنند که آتش در کمترین زمان مهار شود. این سیستم دارای شیلنگی از جنس لاستیک فشرده است و سیستم آبرسانی آن نیز از نوع تر می باشد. در سیستم آبرسانی تر یا رایزرتر، آب مورد نیاز برای خاموش کردن آتش توسط مخزن و پمپ تامین می شود و شیلنگ هوزریل نیز تا هر اندازه که نیاز باشد، از روی قرقره باز می شود.

با توجه به کاربری بودن هوزریل آتش نشانی، شما می توانید این جعبه اطفای حریق را در ساختمان خود نصب کنید و بسیاری از خسارات جانی و مالی را به حداقل برسانید. در صورت نیاز به خرید هوزریل، می توانید مدل های مختلف آن را در سایت دنیای حریق مشاهده کنید و پس از بررسی قیمت ها و مشخصات، اقدام به خرید نمایید. کارشناسان دنیای حریق نیز می توانند شما را برای خرید هر چه بهتر، راهنمایی کنند. لطفا به صورت تلفنی تماس حاصل بفرمایید و سوالات خود را درباره هوزریل از کارشناسان بپرسید.