کپسول آتش نشانی مناسب خودرو، چه ویژگی‌ هایی دارد؟ یکی از نکات مهم که دارندگان خودروهای مختلف باید به آن توجه داشته باشند، خرید کپسول آتش نشانی خودرو است. در خودروها، اجزای اشتعال پذیر بسیاری شامل بنزین، روغن، اجزای پلاستیکی و … وجود دارند. به همین دلیل حادثه آتش سوزی خودرو غیر قابل پیش بینی است و همین موضوع نشان دهنده وجود تجهیزات ایمنی و آتش نشانی در خودرو است.

یکی از رایج ترین ابزارهای مقابله با حریق، کپسول آتش نشانی می باشد. به طوری که در صورت بروز آتش سوزی خودرو، با استفاده از آن می‌ توان مانع شعله ور شدن بیشتر آتش شد و از بروز خسارت بیشتر برای خودرو، جلوگیری کرد. کپسول آتش نشانی مناسب برای خودروها، دارای ابعاد جمع و جوری هستند تا بتوان از آن‌ ها به راحتی در فضای خودرو استفاده کرد.

اگر قصد خرید یک کپسول آتش نشانی را دارید، اما نمی دانید کدام کپسول آتش نشانی و با چه ظرفیتی برای خودروی شما مناسب است، در ادامه این مقاله از دنیای حریق با ما همراه شوید.

کپسول آتش نشانی مناسب خودرو دارای چه مشخصاتی است؟

کپسول آتش نشانی مناسب خودرو دارای چه مشخصاتی است؟

کپسول های آتش نشانی با توجه به زمینه مورد استفاده و کاربردی که دارند، دارای انواع مختلفی هستند. بسیار مهم است افراد برای استفاده در داخل خودرو، یک کپسول آتش نشانی مناسب را خریداری کنند.

به منظور راهنمایی شما همراهان گرامی وبسایت دنیای حریق، در ادامه به مهم ترین ویژگی هایی که باید کپسول آتش نشانی مناسب ماشین از آن برخوردار باشد، اشاره کرده ایم.

برخورداری از ترکیبات مناسب

برای استفاده در داخل خودرو، افراد باید به سراغ کپسول‌ های آتش نشانی که از پودر خشک یا  ABC تشکیل شده‌ اند، بروند. این مواد آتش سوزی حاصل از سوختن مواد پلاستیکی، مایعاتی شامل بنزین و گازوئیل و … در خودرو را خاموش می‌کند.

البته نوع دیگری از کپسول‌ آتش نشانی مناسب ماشین نیز وجود دارد که از جنس فوم می‌ باشد. این نوع کپسول آتش نشانی در دمای پایین، یخ می‌ زند. به همین دلیل بر اساس توصیه سازمان آتش نشانی، بهتر است افراد از کپسول هایی که با پودر خشک تولید می‌ شوند، استفاده کنند.

بهترین کپسول آتش نشانی برای خاموش کردن انواع حریق‌ های ناشی از مواد جامد، مایع و گاز در داخل ماشین، کپسول های آتش نشانی تولید شده از پودر خشک ABC هستند.

مشخصات ظاهری مناسب

بدنه کپسول آتش نشانی مناسب ماشین، باید در عین حال که بسیار مقاوم است، سبک نیز باشد. همینطور کپسول آتش نشانی که در داخل ماشین استفاده می شود، باید دارای پایه نگهدارنده کپسول آتش نشانی خودرو نیز باشد. ضمن اینکه ماشه کپسول آتش نشانی نیز باید قوی باشد تا در بازه زمانی کوتاهی تخلیه شود و آتش را مهار کند.

وزن مناسب

وزن کپسول آتش نشانی مناسب خودرو، باید به اندازه ای باشد که توسط راننده و سرنشینان، به راحتی حمل شود. وزن مناسب برای کپسول آتش نشانی خودرو، برابر با یک الی 4 کیلوگرم است.

کپسول آتش نشانی که دارای وزن کمتر از یک کیلوگرم است، برای خاموش کردن حریق در داخل خودرو کافی نیست. همینطور کپسول های آتش نشانی که دارای بیش از چهار کیلوگرم وزن هستند نیز برای حمل و نقل در خودرو مشکل ساز می شوند.

البته برای کامیون ها و وسایل نقلیه سنگین، بهتر است با توجه به میزان باری که این خودروها حمل می کنند، از کپسول هایی با وزن 6 تا 12 کیلو استفاده شود.

حجم مناسب

بهترین کپسول‌ آتش نشانی برای استفاده در داخل ماشین، دارای حداقل حجم یک تا دو لیتر می باشد. تا بدون اشغال فضای زیادی در داخل خودرو، برای خاموش کردن حریق نیز مناسب باشد.

استاندارد بودن

کپسول آتش نشانی خودرو، باید از استانداردهای لازم برخوردار باشد تا از کیفیت و ایمنی آن اطمینان حاصل نمود. کپسول های آتش نشانی خودرو مناسب و کاربردی، از استاندارد ملی ایران (ISIRI) و استاندارد بین‌المللی  (NFPA) برخوردار هستند.

توجه داشته باشید، پس از هر بار استفاده از کپسول آتش نشانی، این تجهیزات مقابله با حریق، نیاز به بررسی و تست دارند. ضمن اینکه پس از هر بار استفاده نیز باید مجدد شارژ کپسول آتش نشانی انجام شود.

فرم درخواست شارژ کپسول

نام و نام خانوادگی
زمینه لازم است!
زمینه لازم است!
شماره تماس
فیلد خالی است!
فیلد خالی است!

چه عواملی باعث آتش سوزی خودرو میشوند ؟

چه عواملی باعث آتش سوزی خودرو میشوند؟

آتش سوزی خودرو، جزو تجربیات تلخ و پر استرس است که ممکن است برای صاحبان خودروها ایجاد شود. به همین دلیل بسیار مهم است افراد آمادگی مقابله با آن را داشته باشند تا بتوانند از اتفاقات ناگوار جلوگیری کنند.

دلایل متعددی در ایجاد آتش سوزی خودرو دخیل هستند و در برخی موارد چندین عامل دست به دست هم می‌دهند و منجر به بروز آتش سوزی خودرو می‌شوند. در ادامه به عواملی که باعث آتش سوزی خودرو می شوند، پرداخته ایم.

  • نشتی بنزین : از رایج ترین دلایل بروز آتش سوزی خودرو، نشتی بنزین است. بنزین در خودرو پس از پمپاژ از باک، از چندین اتصال شیلنگی که دارای اتصال بست هستند، عبور می‌ کند و به داخل موتور می ‌رسد. هر گونه پوسیدگی شیلنگ‌ ها و یا شل شدن و باز شدن بست ها، منجر به نشتی بنزین و در نهایت حریق می‌ شود.
  • سوراخ شدن باک بنزین : در صورت برخورد باک بنزین با اجسام تیز و نشتی بنزین، ممکن است آتش سوزی ایجاد شود.
  • نگهداری بنزین در ماشین : نگهداری بنزین به خصوص در فصول گرم سال، خطرناک است. به طوری که با رسیدن بنزین به دمای اشتعال، ممکن است آتش سوزی خودرو صورت بگیرد.
  • اتصالی سیم کشی : گاهی دلیل آتش سوزی خودرو، اتصالی در سیم کشی است. در صورت افزایش جریان عبوری از سیم‌ ها ناشی از بالا رفتن برق مصرفی، سیم کشی نامناسب و … ناشی از اتصالی، آتش سوزی رخ می ‌دهد و به دلیل زیاد بودن قسمت های پلاستیکی در خودرو، ممکن است منجر به حریق گسترده در کل خودرو شود.
  • نقص سیستم برقی خودرو : بر اساس آمارهای منتشر شده، اغلب آتش سوزی ایجاد شده در داخل خودرو، به دلیل نقص در سیستم الکتریکی خودرو، ایجاد می‌ شود. مشکل در بخاری خودرو، باتری خودرو، استفاده از تجهیزات غیر استاندارد در خودرو زمینه آتش سوزی خودرو را فراهم می کنند.
  • افزایش دمای موتور : افزایش دمای موتور به دلیل نقص سیستم خنک سازی، منجر به انتقال حرارت زیاد از بدنه موتور و آتش سوزی در قسمت های پلاستیکی اطراف آن می گردد.

در ایجاد آتش سوزی خودرو، عوامل دیگری شامل تصادف و ضربه ناگهانی به خودرو، مشکل در کابل ها و سیستم الکتریکی، نگهداری ضعیف خودرو، تعمیر نامناسب خودرو و … نیز دخیل هستند.

نگهداری و مکان مناسب کپسول آتش نشانی در خودرو

نگهداری و مکان مناسب کپسول آتش نشانی در خودرو

در مورد مکان مناسب کپسول آتش نشانی در ماشین، دیدگاه های مختلفی وجود دارد. برخی از افراد کپسول آتش نشانی را زیر صندلی راننده قرار می دهند. در این شرایط دسترسی به کپسول آتش نشانی خیلی سریع است. اما با این حال بهترین گزینه نیست. چراکه در صورت خارج شدن کپسول از زیر صندلی، منجر به مسدود شدن جلوی پدال ها می شود.

برخی دیگر کپسول آتش نشانی را در صندوق عقب قرار می دهند. صندوق عقب یک محل ایمن برای نگهداری از کپسول آتش نشانی خودرو است. با این حال دسترسی به آن در شرایط بروز حادثه دشوار است.

به همین دلیل، مکان مناسب برای قرار دادن کپسول آتش نشانی در خودرو، زیر صندلی شاگرد می باشد. به طوری که در زمان بروز حادثه آتش سوزی، می توان در عرض چند ثانیه، به آن دسترسی داشت.

در هر مکانی که کپسول آتش نشانی را قرار دهید، اطمینان حاصل کنید که کپسول به صورت محکم در جای خود قرار دارد و دارای فضای کافی برای حرکت آزادانه در ماشین نیست.

آیا نگهداری کپسول آتش نشانی در خودرو ایمن است؟

در صورتی که کپسول آتش نشانی در ماشین در شرایط مناسبی نگهداری شود و از نگهدارنده کپسول آتش نشانی خودرو استفاده گردد، این تجهیزات مقابله با حریق ایمن هستند و مشکلی را در خودروی شما ایجاد نمی‌ کنند.

بنابراین نه تنها نگهداری کپسول آتش نشانی در خودرو ایمن است، بلکه منجر به افزایش سطح ایمنی راننده و سرنشینان نیز می‌ شود. کپسول های آتش نشانی مناسب خودرو، به گونه ای طراحی شده اند که قادر به تحمل هر گونه شرایط هستند و در برابر خوردگی، تغییرات دمایی، ضربه خوردن، کوبیده شدن، افتادن و … مقاوم می باشند.

خرید کپسول آتش نشانی مناسب خودرو

خرید کپسول آتش نشانی مناسب ماشین

انتخاب و خرید کپسول آتش نشانی مناسب برای ماشین، برای بسیاری از افراد دشوار و چالش برانگیز است. به طوری که اغلب افراد نمی دانند کدام کپسول آتش نشانی برای خودروی آن ها مناسب است.

شما عزیزان و همراهان گرامی وبسایت دنیای حریق می توانید از کارشناسان مجموعه مشاوره دریافت کنید تا در نهایت بتوانید یک کپسول آتش نشانی تولید شده با استانداردهای ملی و بین المللی، تولید شده در حجم و وزن مناسب را خریداری کنید. کارشناسان فروشگاه دنیای حریق، ضمن اینکه تامین کننده بهترین کپسول های آتش نشانی برای ماشین هستند، خدمات بازدید دوره ای از کپسول های آتش نشانی را نیز برای شما ارائه می دهند.

امیدواریم مطالعه این مقاله راهنمای مناسبی در زمینه خرید کپسول آتش نشانی مناسب خودرو برای شما باشد و بتوانید از اطلاعات آن استفاده کنید. از همراهی شما متشکریم.

محصولات مرتبط