فناوری رباتیک یکی از بزرگترین و مهم‌ترین دستاوردهای بشر در طول تاریخ به شمار می‌رود. شاید تعجب کنید اگر بشنوید ساخت اولین ربات تاریخ، به 2000  سال قبل برمی‌گردد؛  این ربات در سال 1900 توسط گروهی از غواصان کشف شد؛ در واقع ربات کشف شده یک رایانه آنالوگ است به نام آنتی کیترا.

هر چند در گذشته ربات‌ها کاربرد خاصی نداشتند و ما بیشتر آن‌ها را در فیلم‌های کارتونی و انیمیشن‌ها مشاهده می‌کردیم، اما آنچه در این عصر با آن مواجه هستیم، استفاده همه جانبه از ربات‌ها در صنایع و مشاغل مختلف است. بخه خصوص استفاده از ربات در جاهایی که کارکردن برای انسان سخت و یا خطرناک است کاربرد دارد. به عنوان مثال در صنایع ذوب فلزات از ربات‌ها استفاده‌های مختلفی می‌شود. همچنین برای ساخت قطعات ظریف و حساس ربات جایگزین مناسبی برای نیروی کار انسانی به شمار می‌رود.

ربات‌ها ماشین‌هایی هستند که برخی شبیه به انسان و برخی به اقتضای کاری که انجام می‌دهند، شکلی متفاوت دارند. اگرچه این ماشین‌ها در ابتدای پیدایش، فقط ابزار سرگرمی انسان‌ها بودند، اما امروزه برای انجام دامنه وسیعی از کارها، قابل‌برنامه‌ریزی هستند و با توسعه فناوری‌های جدیدی همچون هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، قابلیت تصمیم‌گیری نیز به آن‌ها افزوده‌شده است.