یکی از مواردی که باید در مورد ایمنی و امنیت ساختمان رعایت کنید، محل استاندارد نصب کپسول آتش نشانی است.

کپسول های آتش نشانی باید طوری نصب شوند که در مواقع اضطراری بتوانید به راحتی به انها دسترسی داشته باشید و در زمان آتش سوزی از آنها استفاده کنید.
رعایت استاندارد نصب کپسول آتش نشانی به شما کمک می کند که در زمان خطر واکش بهتری از خود نشان دهید و احتمال موفقیت خود را برای خاموش کردن آتش بالا ببرید، پس مهم است که آنها را کجا نصب کنید.

زمان نصب کپسول های آتش نشانی باید به نکات زیر توجه کنید تا تجهیزات اطفاء حریق خود را طبق استاندارد نصب کنید.

استاندارد نصب کپسول آتش نشانی

محل استاندارد نصب کپسول آتش نشانی در ساختمان کجاست؟

طبق استاندرد NFPA ارتفاع کپسول های آتش نشانی که وزن آنها کمتر از 18 کیلوگرم است باید به گونه ای نصب شوند که سر خاموش کننده ی آنها حد اکثر 1.5 متر از زمین فاصله داشته باشند.
خاموش کننده هایی که وزن آنها بیش از 18 کیلوگرم باشد باید طوری نصب شوند که سر خاموش کننده در ارتفاع بالای 1 متر از سطح زمین قرار گرفته باشد.
کپسول آتش نشانی نزدیک در ورودی و خروجی نصب شود و جایگاه آن طوری باشد که در معرض دید باشد.

  • کپسول های آتش نشانی باید در مکانی نصب شوند که صدمه نبینند.

دقت کنید که کپسول ها در فضای باز و در تابش مستقیم نور خورشید،برف یا باران قرار نگیرند.( مراقبت از بدنه ی کپسول ها برای طولانی شدن عمر بدنه و یراق الات آن ها ،موضوع مهمی ست که در کاهش هزینه های بلند مدت موثر است )

  • محل نصب آن دور از مواد اشتعال زا و خطرناک باشد.

در یک ساختمان بزرگ کپسول ها را طوری پخش کنید که دسترسی به آنها برای همه راحت باشد. ( نیاز به مشاوره دارید؟ با ما در تماس باشید )

در کنار هر کپسول حتما دستورالعمل آنرا قرار دهید:

  • پیشنهاد می شود مدیریت ساختمان ها برای کل اعضای ساختمان یا نمایندگان آنها ، جلسه ای جهت آموزش توسط کارشناسان ترتیب بدهند تا در موقع خطر ، کپسول های آتش نشانی بیشترین اثر را برای مهار کامل و به طور کلی برای به حداقل رساندن آسیب ها داشته باشند.

کپسول آتش نشانی خود را به طور منظم، سالیانه شارژ و سرویس کنید:

  • متاسفانه در بسیاری از ساختمان ها : کپسول های اتش نشانی سال هاست که بدون شارژ و سرویس مجدد ، در محل خود رها شدند که این بی توجهی در مواقع نیاز و خطر مشخص میشود ، یعنی زمانی که بیشترین نیاز به این وسایل ایمنی را داریم، بنابراین این وسایل باید همیشه در وضعیت آماده به کار قرار بگیرند.

زمانی که قصد نصب خاموش کننده بر روی دیوار را دارید، حتما از بست های مخصوص استفاده کنید.

استاندارد نصب کپسول آتش نشانی
استاندارد نصب کپسول آتش نشانی

ارتفاع استاندارد نصب کپسول آتش نشانی

با توجه به اینکه از چه نوع کپسول آتش نشانی در منزل، آپارتمان و… خود می خواهید استفاده نمایید.

ارتفاع استاندارد نصب کپسول آتش نشانی متفاوت خواهد بود اما بر اساس استانداردNFPA، خاموش کننده هایی که دارای وزن کمتر از 40 پوند یا 18 کیلوگرم می باشد باید در ارتفاعی نصب شود که سر خاموش کننده از روی زمین در ارتفاع 1.5 قرار گیرد.

اما خاموش کننده هایی که وزن بیش از 18 کیلوگرم دارند باید خاموش کننده در ارتفاعی نصب شود که سر خاموش کننده در ارتفاع یک متری از کف نصب شود.

سایر خاموش کننده و کپسول های اتش نشانی به هر صورتی که نصب می شوند و یابه صورت سیار هستند باید در ارتفاع 10 سانتی متری از کف زمین قرار گیرد.

چطور تعداد کپسول های خود را حساب کنیم؟

استاندارد تعیین تعداد کپسول آتش نشانی به چه صورت می باشد؟ وقتی قصد دارید تعداد کپسول های آتش نشانی خود را محاسبه کنید، اولین کار این است که باید مواد سوختنی موجود در محیط مورد نظر خود را شناسایی کنید.

به طور کلی می توان گفت برای محاسبه میزان مواد خاموش کننده باید موارد زیر را مد نظر قرار دهید:

  • محاسبه ی سطح کارگاه
  • تعیین دانسیته مواد سوختی
  • تعیین مکان از نظر میزان حریق
  • تخمین حداکثر سطح احتمالی حریق
  • تعیین ارزشی کالاها و دستگاه ها
  • تعیین فاکتور خاموش کنندگی
استاندارد نصب کپسول آتش نشانی

بعد از در نظر گرفتن عوامل بالا که جزءاستاندارد تعیین تعداد کپسول آتش نشانی می باشد با استفاده از فرمول متداول زیر استفاده کنید تا تعداد کپسول مورد نظر خود را به دست آورید:

مساحت محیط مورد نظر تقسیم بر متراژی که یک کپسول تقریبا پوشش میدهد (حدود 20 متر متداول است)

مثلا کارگاهی 100 متر مساحت دارد (100 تقسیم بر 20 مساویست با 5 عدد کپسول) که این محاسبه بنا به میزان مواد موجود، میزان فراگیری آتش آنها، و نوع انتخاب کپسول متفاوت است

استاندارد نصب کپسول آتش نشانی

فاصله استاندارد کپسول آتش نشانی از یکدیگر چقدر است؟

همانور که بیان کردیم فاصله استاندارد نصب کپسول آتش نشانی از هم دیگر بر روی دیوار با توجه به نوع کپسول تعیین می شود. اما با توجه به مساحت و نوع کپسول آتش نشانی که انتخاب می کنید فاصله استاندارد کپسول آتش نشانی از یکدیگر متفاوت است.

 

مثلا اگر از کپسول های آتش نشانی کوچک استفاده می کند و مقدار مواد قابل اشتعال در کارگاه زیاد است بدون شک فاصله کپسول های آتش نشانی از یکدیگر باید کمتر باشد.

فاصله استاندارد خاموش کننده های نوع آتش A (چوب و مواد سوختنی) 75 فوت می باشد. (هر فوت تقریبا 0.3 متر است)

فاصله استاندارد خاموش کننده های نوع آتش B (مواد نفتی و…) و C ( گازها و …) 50 فوت می باشد.

فاصله استاندارد خاموش کننده های نوع آتش E (الکتریکی) با توجه به سایرکپسول های قرار گرفته در محیط تعیین می شود.

فاصله استاندارد خاموش کننده های نوع آتش D ( فلزهای قابل اکسید) 75 فوت می باشد.

توجه داشته باشید با توجه به محیط و مواد سوختنی که در آن قرار دارد این میزان فاصله کپسول های آتش نشانی از یکدیگر می تواند متغیر باشد.

جهت مشاوره برای خرید یا شارژ انواع کپسول های آتش نشانی در نقاط مختلف شهر تهران با فروشگاه دنیای حریق در تماس باشید.

حادثه خبر نمیکند : ایمن بمانیم